Çeliğin 1965 yılı itibariyle hayatımıza girmesiyle beraber pek çok alanda sıklıkla tercih edilir olmuştur. Çelik raf bu anlamda kullanılan en önemli ürünlerden biridir. Hem fiyatının uygun olması, hem de sağlamlığı nedeniyle birçok firma tarafından tercih edilmektedir. Çelik raflar genellikle standart ölçü olarak tercih edilmekle birlikte, isteğe bağlı olarak da hazırlamaktadır.

Çelik Rafın Özellikleri

Çelik rafın en büyük özelliklerinden biri çok amaçlı olarak kullanılabilir olmasıdır. Banka, endüstri, yemek, sanayi gibi daha farklı alanlar kullanım alanları olarak yer almaktadır. Oldukça dayanaklı ve sağlam olarak nitelendirilen çelik raflar paslanmaz özelliği nedeniyle de uzun yıllar kullanım imkanı sunmaktadır.

Çelik raflar standart ölçüleri olarak 26 cm 31 cm, 43 cm, 59 cm, 75 cm ve 93 cm derinliklerine sahiptirler. Çelik rafların uzunlukları 60 cm, 75 cm ve 93 cm şekilde ayarlanabileceği gibi farklı ölçülerde de yer almaktadır.

Çelik raflar yukardan aşağı yüksekliklerine bakıldığında 3 farklı ölçüde bulunduğunu söylemek mümkündür. 200 cm, 250 cm ve 300 cm ölçüler standart kabul edilse de tercihe bağlı olarak yükseklikleri ayarlanabilmektedir.

Çelik rafların, bulunduğu yer zeminine vermesini önlemek amacıyla rafların en alt kısımları genelde plastikten yapılmaktadır. Çelik rafların standart rengi gri olmakla birlikte, renkte değişim yapmak fiyatları da farklılaştıracaktır.

Çelik rafların üzerinde taşıyacağı eşyaya göre rafların kalınlığı değişiklik göstermektedir. Firmalar hangi amaçlarla çelik raf kullanacağını belirterek bu doğrultuda seçimlerini yapabilirler. Rafların arasındaki mesafenin belirlenmesi müşterinin tercihine kalmıştır. Müşterinin isteği doğrultusunda raf aralıkları belirlenebilmektedir.

Çelik rafların diğer bir özelliği de istenildiği zaman sökülüp başka bir yerde montajının yapılabilme özelliğinin olmasıdır. Bu özelliği ile çelik raf kullanıcılarına büyük kolaylık sağlamaktadır. Çelik raflar boyanmadan önce yağ alma işlemi yapılmaktadır. Bu işlem sayesinde rafların çürümesi engellenerek uzun ömürlü kullanım imkanı sağlanmış olacaktır.

Çelik raf üretiminde öncü firmalardan olan RAFİSRAF sunduğu kaliteli ürün ve kaliteli hizmet anlayışıyla her daim ihtiyacı olanların yanında yer almaktadır. Müşteri memnuniyetini ön planda tutarak güven esaslı çalışan firma, güler yüzlü personeliyle ve uzman ekibiyle ihtiyaçlarını belirleyerek bu doğrultuda en doğru çözümü sunmayı amaçlamaktadır.